CautareCautareLista membrilorLista membrilor Pagina de start a forumului Chicbebe Grupuri de utilizatoriGrupuri de utilizatori
InregistrareInregistrare
ProfilProfil
Mesaje privateMesaje private
AutentificareAutentificare
Aerosoli

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Chicbebe -> Cabinetul pediatrului
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ana c
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 17/02/2004

MesajTrimis: Vin 23 01 2009, 9:45 am    Titlul subiectului: Aerosoli Raspunde cu citat (quote)

Folositi aerosolii pentru tratamentul bolilor aparatului respirator? Aveti aparat de aerosoli acasa? De care si pe ce criterii l-ati ales?

Cum Daria a facut iar o rinofaringita virala intr-o singura luna, si cum a luat prima data antibiotic, acum a lasat-o fara, doar cu picaturi de nas in prima etapa sa vedem cum evolueaza, insa cu indicatia de a face aerosoli. O fi o moda? Totusi explicatia e ca medicamentul ajunge acolo unde trebuie fara a mai afecta si alte organe interne.
Ma duc sa cumpar un aastfel de aparat azi. Noroc ca un medic neonatolog le vinde prin cabinetul sau si pot astfel sa iau o decizie mai buna in alegerea lui. Va spun cum e dupa ce il folosim

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ana c
Moderator
Moderator

MesajTrimis: Sam 24 01 2009, 6:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pina sa raspunda cineva scriu tot eu
am cumparat un aparat italian, cu masca pt copii si adulti si l-am si folosit la copii.

Sus
sorana
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 01/07/2004

MesajTrimis: Sam 24 01 2009, 11:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu masca? Ma gandeam ca e ceva de camera ...
Foloseste la ceva sau e doar reclama?
somnorici
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 22/10/2004

MesajTrimis: Dum 25 01 2009, 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau, Ana, ca Daria are probleme. Noi o singura data, in toamna asta, am folosit aerosoli. Un aparat in care puneam jumatate dintr-o fiola si 2 ml de ser fiziologic, puneam masca pentru copii si i-o aplicam pe figura, el se uita la tv in timpul asta. A avut o amigdalita foarte urata, in plus niste muci colorati, vascosi, care ii alunecau in gat. Am facut de vreo 5 ori, seara si dimineata. L-au ajutat, sa stii, i-au fluidificat secretiile nazale (amigdalitei nu i-au facut nimic, pentru asta am folosit antibiotic). Inainte si dupa ii suflam tare-tare nasul. Dupa ce pui copilul la aerosoli sa nu iesit afara, sa fie caldut in casa.
Sus
somnorici
Moderator
Moderator

MesajTrimis: Dum 25 01 2009, 11:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aparatul l-am imprumutat de la cumnata mea, a carei fetita la fiecare muc il foloseste si boala nu evolueaza.
Sus
ana c
Moderator
Moderator

MesajTrimis: Dum 25 01 2009, 6:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Somnorici, la faza cu iesit afara nu ma gindisem deloc...
eu pun ser fiziologic 3 ml si 0.5 ml dexametazona pentru daria. La copiii mai mari am inteles ca se pune 5 ml ser si 1 ml dexametazona, plus la nevoie acc sau fluimucil

Sus
diana99ndd
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 17/10/2005

MesajTrimis: Lun 26 01 2009, 9:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si cumnata mea foloseste aparatul de aerosoli pt nepotelul meu ,care are 9 luni,dar alte detalii nu stiu.
Parinte efervescent
Parinte efervescent

Data inscrierii: 01/06/2006

MesajTrimis: Lun 26 01 2009, 11:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diana, eu ii dau lui David sprayurile cu o camera asemanatoare unui tub ce are la capat o masca si ii dau cite un "puf" de Ventolin si altul de Flixotide si o tin cam 10 inhalatii, ca re niste membreane si se pot numara foarte usor. Sint sprayuri ca pentru astmatici si ei cum sint mici nu stiu sa traga in piept, pentru asta se recomanda camera.
somnorici
Moderator
Moderator

MesajTrimis: Mar 27 01 2009, 12:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ana, eu am facut acum vreo 2 ani aerosoli la policlinica, era iarna, eu aveam otita. Ma frecam intre policlinica si casa si-am facut laringita dupa aia. Mai mare bucuria. Rolling Eyes
Sus
DANY2005
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 16/11/2005

MesajTrimis: Mar 10 02 2009, 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aici se foloseste foarte mult acest aparat.Acum cateva luni tusea printesa mea si m-am dus la farmacie sa-i iau un sirop iar medicul de acolo mi-a zis ca daca nu-i trece tusea sa-i fac aerosoli.Aud ca recomada foarte des medicii asa ceva.Sincer eu nu am cumparat pentru ca am avut noroc ca i-a trecut tusea dupa 3 zile,dar ma gandesc ca un copil de aproape 2 ani nu sta sa-i faci aerosoli.Poate cand e mai marisor intelege .
Forumista start
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 21/10/2003

MesajTrimis: Mie 11 02 2009, 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si noi am avut nevoie anul trecut, cand a facut traheo-bronsita si era la un pas de pneumonie. Asa ca am cumparat unul bun (Omron) si ala ne-a scapat de probleme. A contat, desigur, si substantele folosite (VEntolin si inca ceva, ce nu-mi amintesc acum).
noroc ca avem o doamna doctor de aur!
Aparatul l-am mai folosit si cand am avut noi, astia mari, probleme, ca are masca si pentru adulti si pentru copii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ancuza
Parinte efervescent
Parinte efervescent

Data inscrierii: 01/06/2006

MesajTrimis: Mie 11 02 2009, 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu ii dai VENTOLIN si FLIXOTIDE si un praf care e preventiv - SINGULAIR
Forumista start
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 21/10/2003

MesajTrimis: Joi 12 02 2009, 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa, Flixotide era.
Sus
roxanica-mamica
Cel mai tare parinte
Cel mai tare parinte

Data inscrierii: 03/12/2003

MesajTrimis: Mar 17 11 2009, 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna fetelor . Am cumparat un aparat de aerosoli Omoron anul trecut si l-am folosit foarte des . 0.2 ml Ventolin cu 2 ml ser , pauza apoi ml Flixotide cu 2 ml ser .

Marc a racit foarte des de cand a inceput gradi , iar aparatul mi-a fost de foarte mare ajutor . Tusea ii trece dupa o zi (3 sedinte) .

Medicul lui pediatru m-a obisnuit cu el si ii face foarte bine .

I pup you
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Chicbebe -> Cabinetul pediatrului Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum