CautareCautareLista membrilorLista membrilor Pagina de start a forumului Chicbebe Grupuri de utilizatoriGrupuri de utilizatori
InregistrareInregistrare
ProfilProfil
Mesaje privateMesaje private
AutentificareAutentificare
scaun verde la sugari

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Chicbebe -> Cabinetul pediatrului
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
misha81
Membru nou
Membru nou

Data inscrierii: 28/06/2006

MesajTrimis: Mie 28 06 2006, 2:37 pm    Titlul subiectului: scaun verde la sugari Raspunde cu citat (quote)

bebitza al meu are 2 luni si 3 saptamini .De ceva timp are probleme cu scaunul care are o culoare verde inchis...pe care il elimina rar...la 3,4 zile.Citisem pe undeva ca scaunul verde ar fi o "diaree a foamei" sau ar fi cauzat de prea mult laptic pe care nu reuseste sa-l digere.
V-ati confruntat cu asa ceva?Ce remedii ati gasit?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Amedy
Parinte efervescent
Parinte efervescent

Data inscrierii: 27/01/2004

MesajTrimis: Mar 11 07 2006, 1:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da,m-am confruntat,este de la fierul din lapte.Ce lapte bea bebe? Formula?

Sus
misha81
Membru nou
Membru nou

MesajTrimis: Mar 11 07 2006, 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ii dau lapte de san si completare cam 30/40% Milumil 1
Sus
misha81
Membru nou
Membru nou

MesajTrimis: Mar 11 07 2006, 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi s-a recomandat de curind ceai instant de fenicul cu chimen de la Humana..a avut efect vro citeva zile dar acum tot constipat e Confused
Sus
paula
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 06/01/2005

MesajTrimis: Mie 12 07 2006, 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da-i niste ceai de musetel, ar trebui sa functioneze.
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 01/07/2004

MesajTrimis: Joi 13 07 2006, 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si Monica a avut scaun verde, si eu m-am speriat, am sunat la dr., a zis ca daca nu-i foarte moale (apos) nu conteaza culoarea. N-am gasit nici un remediu (nici n-am incercat). A trecut de la sine si nu s-a intamplat nimic .....
miha3la_filip
Membru nou
Membru nou

Data inscrierii: 06/12/2006

MesajTrimis: Dum 17 12 2006, 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutsunt membru nou si as vrea sa ma bagati si pe mine in seama.Cer prea mult Question
Am si eu un bb de 3 luni 4 zile si are ca si bebeii vostri scaune de culoare verde inchis si e foarte constipat. Precizez ca pina la 3 luni a papat Milumil 1 , iar acum papa Bebelac.Sa fie de la fier Question Am observat ca in compozitia laptelui este mai mult fier...dar de ce are scaune verzi pt.ca maninca pina se satura si a luat si fff.bine inn greutate...daca nu chiar prea mult (7 kg,64 cm.).
Va rog sa imi raspundeti. Very Happy
Sus
Marinutza
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 27/06/2005

MesajTrimis: Dum 17 12 2006, 1:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand, bun venit Mihaela.
e posibil ca scaunul verde sa fie de la fier. nu ai precizat insa daca ii dai. banuiesc ca nu ai inceput nici diversificarea cu el pt ca si asta ar fi putut fi un motiv. daca zici ca i-ai schimbat lapticul...din pacate nu stiu ce continut de fier are bebelacul.pt constipatie, la varsta bebelusului tau merge ceai de musetel (neindulcit evident).
sfatul meu este, ca pt linistea ta sufleteasca, ar tb sa te duci si la medicul lui sa-l vada.
sanatate lui bebe!
Membru nou
Membru nou

MesajTrimis: Dum 17 12 2006, 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult MARINUTZA. Si mai ales pt.urarile de bun venit Smile
Am fost la medicul de familie care oricum nu stie mai mult decit stiu eu ( si nu am facut medicina ).
Da, ai dreptate nu am inceput inca diversificarea pt. ca mi s-a parut cam devreme, dar cred ca pe la 4 luni este bine.
Si eu m-am gindit ca este de la Fe , iar pt.constipatie o sa incerc ceai de musetel.Pina acum i-am dat BabyDrink si l-a baut cu placere. Smile Sper ca dupa ce incepem diversificarea sa nu mai avem aceste probleme. party
Sus
sorana
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 01/07/2004

MesajTrimis: Lun 18 12 2006, 2:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mihaela bine ai venit!
De ce ai shimbat lapticul? Daca ii mergea bine cu Milumil .... Poate schimbarea inapoi la Milumil ar rezolva problema?
Zic si eu ....
Monica a papat Humana si la un moment dat nu s-a gasit o perioada si am fost obligate sa schimbam (am luat Milumil) - a vomitat bietul copil vreo 2 saptamani la fiecare masa .... Imediat ce s-a gasit Humana, ne-am intors la Humana si am rezolvat problema (nu pot sa va zic cate telefoane am dat la importator in 2-3 saptamani!!!)

Sanatate bebeului
Marinutza
Moderator
Moderator

MesajTrimis: Lun 18 12 2006, 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mihaela mi-am adus aminte ca nu ti-am spus ca scaunul verde poate sa fie si datorita contactului cu aerul. daca bebe a facut kk cu ceva timp in urma si nu ai fost pe faza la contactul prelungit cu aerul el se inverzeste.
Parinte incepator
Parinte incepator

Data inscrierii: 02/12/2006

MesajTrimis: Lun 18 12 2006, 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mihaela, bine ai venit!
stiu ca alexia mea de la babydrink se constipa f rau,(contine si menta) si nu i-am mai dat;s-a reglat de atunci si nu au mai fost probleme
despre scaun verde, nu stiu ce sa-ti spun, am auzit si eu ca in contact cu aerul kk prinde alta culoare;
pupici si sanatate la bb
Sus
miha3la_filip
Membru nou
Membru nou

MesajTrimis: Mar 19 12 2006, 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uraaa, sunt fff.fericita. Bebele meu a facut azi singur cacutza si sunt convinsa ca de la ceaiul de musetel pe care mi l-a recomandat Marinutza. Very Happy De ce i-am schimbat laptele? Pai de la un timp nu l-a mai baut cu atita placere, vomita si ii aparusera si niste pete rosii pe corp, iar pediatrul mi-a spus sa-i schimb laptele. Tot el mi-a recomandat si Bebelac care zicea el, " e acceptat f.bine de majoritatea copiilor". Problema s-a rezolvat la modul ca nu mai vomita si i-au disparut si petele acelea.Scaune verzi tot mai are, dar cred ca in contact cu aerul isi schimba culoarea pt.ca atunci cind il ajut eu sa iese afara cu termometrul, doar la inceput au culoarea verde dupa care sunt normale, galbene.
Voi sunteti niste dragute Exclamation
Bebelutza mea va pupa flori_pupici
Sus
Marinutza
Moderator
Moderator

MesajTrimis: Mar 19 12 2006, 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma bucur cate te-ai linistit si esti fericita.
sa ai grija cu ajutatul cu termometrul. lasa pe bebe sa faca singur asa cum poate doar cand da semne de suferinta sa-l ajuti. si asta pt ca in primul rand da o oarece dependenta, il al doilea rand ii poti rani colonul.
sanatate la pui si sarbatori fericite.
daca mai ai intrebari nu ezita sa ne ceri un sfat. poate reusim sa te ajutam.
Membru nou
Membru nou

MesajTrimis: Mar 19 12 2006, 8:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiam ca ajutatul cu termometrul creeaza dependenta, dar altfel nu va ceream sfatul. Eram chiar disperata si mai mult de 2 zile nu il lasam pt. ca se chinuia si nu avea nici un rezultat. Acum sper sa scap de problema aceasta. Primul pas l-a facut. Daca mai am nelamuriri sau chiar mici probleme ( de cele mari sa ne fereasca Domnul ) o sa va cer ajutorul.
Daca nu mai am timp pt.ca vin Sarbatorile, va doresc UN AN NOU FERICIT , SA VA BUCURATI DE BEBEII VOSTRI SI NUMAI SANATATE! yupi
Sus
adialex
Parinte incepator
Parinte incepator

Data inscrierii: 02/12/2006

MesajTrimis: Mar 19 12 2006, 11:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumim la fel si tie si sa speram ca nu mai ai probleme cu bb
pupici
SARBATORI FERICITE!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Chicbebe -> Cabinetul pediatrului Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum